59-årig mand fra Nykøbing skaber uro i Nakskov

dato

En 59-årig mand fra Nykøbing havde en travl weekend i Nakskov, hvor han flere gange kom i kontakt med politiet. Lørdag klokken 13.44 befandt han sig på Axeltorv i Nakskov, hvor han råbte op og opførte sig opfarende over for forbipasserende. Dette førte til, at han blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen og blev bortvist fra torvet.

Senere samme dag, klokken 20.54, modtog politiet en anmeldelse om stjålne breve fra en postkasse i Niels Nielsensgade i Nakskov. En borger havde observeret en mand, der sad ved havnen og åbnede nogle breve. Det viste sig at være den samme 59-årige mand, som blev sigtet for tyveri og for brud på brevhemmeligheden.

Natten til mandag blev den 59-årige igen involveret i en politisag, da han blev anholdt efter en anmeldelse om et indbrud i en lejlighed på Østergade i Nakskov, hvor en taske var blevet stjålet. Han blev anholdt i nærheden kort efter og sigtet for indbrud. Efter at være blevet taget med til politistationen i Nakskov blev han løsladt igen klokken 6.17.

Kilde: Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi
Mest læste artikler