Politiet foretog en kontrol af fire mænd i en baggård på Søndergade i Nakskov. Blandt de kontrollerede var to 20-årige mænd fra Nakskov, som hver havde en mindre mængde hash på sig. Hashen blev konfiskeret, og de to unge mænd blev sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer.
En 38-årig udenlandsk kvinde blev tirsdag klokken 19.24 anholdt på en adresse i Nakskov. Anholdelsen skete, fordi kvinden ikke længere havde lovligt ophold i Danmark.
Lørdag eftermiddag modtog politiet en anmeldelse om en hændelse i Tømmergade i Nakskov, hvor en 14-årig dreng blev udsat for blufærdighedskrænkelse. En mand havde onaneret og blottet sig for drengen.
Søndag omkring midnat blev en 18-årig mand standset af politiet på Søndergade i Nakskov. Ved ransagning af manden og hans bil fandt politiet et knojern samt flere små poser med kokain og hash.
En politipatrulje i Maribo observerede torsdag aften en 17-årig mand på et elløbehjul uden cykelhjelm på Banegårdspladsen. Betjentene besluttede at standse manden, som blev stoppet på Torvet. Han forsøgte at stikke af, men blev løbet op af en betjent og anholdt klokken 18.25.
Tirsdag morgen klokken 2.01 blev en 17-årig mand fra Lolland standset af færdselspolitiet, mens han kørte på knallert på Nørrevold i Nakskov. Den unge mand forsøgte at stikke af fra politiet, men det lykkedes ikke.
Fredag aften klokken 22.05 modtog politiet en anmeldelse om en mand med en kniv på et værtshus i Nakskov. En politipatrulje rykkede hurtigt ud og standsede en 33-årig mand fra lokalområdet på Søndergade.
En 24-årig kvinde fra Nakskov blev fredag klokken 18.10 standset af politiet på Fabriksvej ved Holeby. En narkometertest viste, at hun var påvirket af THC og amfetamin. Kvinden blev anholdt og sigtet for kørsel i påvirket tilstand.
Onsdag omkring klokken 12.30 var politiet forbi Svingelen i Nakskov, hvor de bemærkede fem unge i alderen 14-15 år. En 15-årig dreng fra byen smed en joint fra sig ved synet af betjentene. Ved nærmere eftersyn fandt politiet 1,35 gram hash på den 15-årige, som de konfiskerede.
Seneste opdateringer fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på X: https://t.co/2IB52ennZX
Natten til søndag var politiets forebyggende patrulje på vagt ved biblioteket på Søvej i Nakskov, da de opdagede en kvinde, der urinerede op ad muren. Kvinden blev straks sigtet efter ordensbekendtgørelsen.
På denne side kan du som borger i Nakskov og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser i lokalområdet. Vi samler informationer fra myndigheder som politi, beredskab og ambulance, herunder Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, for at give et overblik over, hvad der sker i området.
Du kan blandt andet læse om udrykninger, døgnrapporter og politirapporter, hvor politiets arbejde og indsatser beskrives i generelle træk. Derudover bringer vi opdateringer om hændelser som brand, ulykke, ambulancekørsel og situationer, hvor helikopter har været involveret. Siden dækker også relevante oplysninger om dagens hændelser, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dag i lokalområdet.
Alle informationer på siden bygger på officielle udmeldinger og pressemeddelelser fra myndighederne. Vi bestræber os på at formidle nyhederne sagligt og neutralt, uden at gå i detaljer om konkrete sager eller hændelser. Formålet er at give borgerne et samlet overblik over politiets og beredskabets arbejde i Nakskov og omegn.
Siden opdateres løbende, så du altid kan finde de nyeste informationer og holde dig orienteret om udviklingen i lokalområdet.